«بحری عرفاوی» شاعر مقاومت در تونس

0
1034

«بحری عرفاوی» شاعر مقاومت در تونس

تونس پس از بن علی، به رغم فضای باز و تکثر سیاسی و حضور نیروهای اسلام گرا، در سه گرایش لیبرال، مقاومتی و سلفی، همچنان تا بازیابی هویت بایسته خود راهی دراز و دشوار دارد. با وجود فشار اجتماعی و مردمی و مطالبات اتحادیه‌ها و احزاب برای دفاع از مقاومت و فلسطین اما مخالفت با عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی نهایتاً در مقدمه قانون اساسی مورد اشاره قرار گرفت، نه به عنوان یک اصل! و البته باید افزود که امروز کسی در این کشور جرأت عادی سازی ندارد.

«بحری عرفاوی» شاعر و نویسنده تونسی که تاکنون ١۴ اثر در حوزه شعر و اندیشه منتشر کرده و بسیاری از اشعارش را گروه‌های موسیقی ملی اصیل تونس، به صورت سرود و آواز تولید کرده‌اند، از نخبگان مقاومت در تونس است. او که از مؤسسین جمعیت جهانی میانه رو در تونس و جمعیت ادبا و اندیشمندان آن کشور است، خود می‌گوید که از ١٩٧٩ یعنی ١٣۵٧ مبارزی اصیل بوده و در اواخر دهه هفتاد و تمام دهه هشتاد قرن گذشته میلادی، یعنی در اوج حکومت خفقان، شاعر جنبش دانشجویی تونس بوده است.

طبیعی بود که در گردآوری مجموعه اشعار شاعران عرب درباره شهید سلیمانی به سراغ او هم بروم که سال‌ها پیش او را برای حضور در جشنواره شعر بیداری اسلامی در تهران دعوت کرده بودم. او هم در معرفی شاعرانی از تونس و کشورهای مغرب عربی تلاش کرد اما تنها چند شاعر تونسی یعنی سالم المساهلی، ناجی حجلاوی و صبحی علوی در کنار عرفاوی و خانم منی بعزاوی که خود از آنها دعوت کرده بودم، امکان حضور یافتند.

وقتی به او ضیق وقت تا زمان سالگرد را گوشزد کردم، پاسخ داد: شهید قصیده‌ای خیس خورده در جان من است و تنها باید آن را به روی کاغذ آورم و من یاد دوستان شاعری افتادم که از من زمان می‌خواستند تا شعر آنها را بنگارد، نه آنها شعر را و دست آخر هم دو سه نفری شعرشان نیامد!

او در یکی از پیام‌هایش به من می‌گوید: ما مدیون جمهوری اسلامی و آن شهید قهرمانیم. در پاسخ به تعجب من از موضع بعضی از شاعران می‌گوید: از ٢٠١١ حملات تخریبگرانه علیه جمهوری اسلامی، شیعه و رهبران مقاومت و آیت الله خامنه ای و سید حسن نصرالله و شهید سلیمانی افزایش یافته و با توجه به محاصره اقتصادی ظالمانه ایران، برخی از افراد نان به نرخ روز خور، راه پشت کردن به کل محور مقاومت و روی آوردن به اصحاب ثروت را برگزیدند. اما راه حق، حق است، هرچند پویندگان آن اندک باشند و راه تاریکی و ظلم، حتی اگر همه جهان آن را انتخاب کنند، هیچگاه حق نخواهد بود. وی سپس جمله زیبایی گفت: ای فرزندان سلمان! کمی صبر، شما حتماً پیروزید.

بحری عرفاوی در پاسخ به قدردانی من از همکاری وی گفت: این کمترین وظیفه‌ای است که در حق شهید قهرمانمان قاسم سلیمانی و انقلاب اسلامی شکوهمند در ایران مجاهد و مبارز انجام می‌دهیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید


− هشت = 0