هنر حاج قاسم به صحنه آوردن نیروهای مردمی علیه داعش بود

0
831

هنر حاج قاسم به صحنه آوردن نیروهای مردمی علیه داعش بود

رئیس مرکز مطالعات راهبردی ارتش در مراسم یادواره شهدای مسجد پنبه‌چی گفـت: هنر سردار سلیمانی به صحنه آوردن نیروهای مردمی برای یاری ارتش ها در مقابله با داعش بود و تشکیل حشد الشعبی در عراق و دفاع وطنی در سوریه از اقدامات حاج قاسم بود.

 امیر احمدرضا پوردستان رئیس مرکز مطالعات راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران شب گذشته (25 دی‌ماه) در مراسم یادواره شهدای کربلای پنج در مسجد پنبه‌چی تهران، با بیان اینکه پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن 57 برای آمریکایی‌ها یک شوک سیاسی و ژئوپلتیکی بود و تمامی معادلات آنها را در منطقه و جهان برهم زد. در دوران جنگ سرد جهان دوقطبی اداره می‌شد. در سال 1945 جنگ دوم جهانی تمام شد و آمریکا و شوروی که فاتحان جنگ بودند دنیا را بین خودشان تقسیم کردند. یک تعدادی از کشورها تحت نفوذ و سلطه آمریکا بودند و یک تعدادی تحت نفوذ شوروی.

وی افزود: کشور ما ایران یکی از اقمار مهم آمریکا بود. کشور ما به لحاظ موقعیت ژئوپلتیک و ژئواستراتژیکی مزیت‌های زیادی را برای آمریکا ایجاد می‌کرد. نفت ما تمام و کمال در خدمت آمریکا بود معادن و منابع ما در اختیار امریکا بود و کشور ما بازار محصولات آمریکایی بود از طریق کشور ما آمریکایی‌ها تمامی حرکت‌ها و پروازها و مکالماتی که می‌شد را رصد می‌کردند و یک موقعیت ممتاز برای آمریکا داشت.

امیر پوردستان با بیان اینکه با حدوث انقلاب اسلامی این موقعیت از آمریکا گرفته شد و طبیعی بود که آمریکایی‌ها برای برقراری آن منافع زورمدارانه خودشان به هر حیله‌ای متوسل شوند، اظهار داشت: نکته حائز اهمیت آنجاست که نگرانی اصلی آمریکا و درد اصلی آمریکا تنها این نبود. درد اصلی آمریکایی‌ها این بود که انقلاب اسلامی با خودش یک ادبیات جدید‌وفرهنگ جدیدخلق کرد‌ ادبیاتی مثل استقلال، آزادی، ولایت فقیه، مردم‌سالاری دینی و نفی سلطه. آمریکایی‌ها می‌دانستند که این ادبیات در حوزه مرزهای جغرافیایی ما باقی نمی‌ماند و کشورهای منطقه را تحت‌الشعاع خودش قرار می‌دهد. به همین خاطر بلافاصله بعد از پیروزی انقلاب اسلامی حرکت‌های براندازی را آغاز کردند و تلاش کردند نظام اسلامی را ساقط کنند.

رئیس مرکز مطالعات راهبردی ارتش بابیان اینکه آنها ابتدا کشور را تحریم استعماری کردند و کریدورهای بازرگانی را بستند، اظهار داشت: یک سیاستی را در خصوص شوروی اجرا می‌کردند به نام منزوی‌سازی که آن سیاست را در مورد ما هم اجرا کردند. موج ترور و بمب‌گذاری را در کشور به راه انداختند و ناامنی‌های گسترده را در استان‌های مختلف و مرزی با محوریت شمال غرب آغاز کردند و 18 ماه کشور را درگیر کردند و چون به نتیجه نرسیدند با صدام را تطمیع کردند به ایران حمله کند و کشورهای مرتجع منطقه را ملزم به حمایت از وی کردند.

وی تصریح کرد: در جنگ تحمیلی آمریکا و شوروی هم دست در دست هم داده بودند و از صدام حمایت می‌کردند اما ملت نستوه و سربلند و سرافراز ایران اسلامی با هدایت‌های حضرت امام  توانستند از این خاکریز عبور کنند و دشمن را از رسیدن به اهدافشان ناکام بگذارند.

امیر پوردستان با اشاره به اینکه بعد از جنگ و دفاع مقدس، در سال 1991 شوروی دچار فروپاشی و تبدیل به جمهوری‌های مستقل شد، گفت:  فرمانده معظم کل قوا درخصوص این رویدادها یک تعبیری دارند به نام پیچ تاریخی. یک گردنه و پیچ تاریخی در 40 سال اخیر انقلاب اسلامی بود که وقایع و اتفاقات خاص خودش را داشت. دومین پیچ تاریخی فروپاشی شوروی بود و بعد از این پیچ تاریخی شاهد پایان جنگ سرد هستیم و ظهور ابرقدرتی به نام آمریکا که تنها ابرقدرتی بود که عرض اندام می‌کرد اما این خوشحالی آمریکا چندان دوام نیاورد. یکی از موسات مطالعاتی و آینده‌پژوهی آمریکا یک تئوری را مطرح کرد که با فروپاشی شوروی، یک قدرت دیگری در حل ظهور و  بروز است به نام جهان اسلام که از وحدت بین شیعه و سنی به وجود می‌آید و انقلاب اسلامی زمینه‌ساز اوست در این عرصه آمریکایی‌ها تحلیل‌های زیادی داشتند و بارقه‌های این قطب قدرت را در منطقه می‌دیدند. در لیبی، تونس، بحرین و مابقی کشورها می‌دیدند جهان اسلام در حال بیداری است و خواب آمریکا را آشفته کرده بود. نهایتاً تحلیل‌هایشان به این نتیجه رسید که باید خودشان در منطقه مستقر شوند.

جانشین سابق ارتش خاطرنشان کرد: برای حضور در منطقه یک بهانه لازم بود. بهانه را هم سازمان‌های اطلاعاتی غربی درست کردند و حادثه 11 سپتامبر را طراحی کردند. این حادثه بهانه‌ای بود تا استراتژی عملیات پیشدستانه را تعریف کرده و به غرب آسیا لشگرکشی کردند. در این لشگرکشی آمریکا مستقیماً با 29 کشور وارد منطقه شدند و بیش از 30 کشور هم آماده بودند در موج دوم وارد شوند.

وی افزود: به جرات می‌گویم که نزدیک به 14 سال با ایالات متحده آمریکا هم‌مرز بودیم و مترصد فرصتی برای ضربه به ما بودند اما نظام اسلامی از چنان استحکام و توانمندی برخوردار بود که جرات نکردند پایشان را به داخل بگذارند و نهایتاً سال 2014 چون آمار تلفاتشان بالا رفت و نارضایتی و خودکشی سربازانشان افزایش یافت که ناچار شدند با فضاحت منطقه را ترک کنند.

رئیس مرکز مطالعات راهبردی ارتش با بیان اینکه آنها برای ادامه فشارها و حضور منطقه‌ای، داعش را ایجاد کردند، اظهار داشت: هدف داعش ایجاد فشار بر کشورهای منطقه خصوصاً محور مقاومت بود داعش به نیابت از آمریکا حرکتش را ادامه می‌داد و یکی از وظایف اصلی داعش اجرای طرح خاورمیانه جدید بود. داعش باید براساس راهبرد “ویروس” این طرح را اجرا می‌کرد به این نحو که با ورود در بدنه مردم، بر بستر نارضایتی‌های اجتماعی سوار شوند و با تکثیر خود جنگ داخلی ایجاد و زمینه تکه‌تکه شدن کشور را فراهم می کردند.

امیر پوردستان متذکر شد: داعش ابتدا در سوریه تشکیل شد و سپس وارد عراق شد. در عراق از سه محور ورود کردند. بغداد، سامرا و یک بخش هم سمت مرزهای ما آمدند من آن زمان فرمانده نیروی زمینی بودم و یگان‌های ما در مرزهای کرمانشاه مستقر بودند و تا سعدیه و جلولا در نزدیکی مرز ما آمدند در این شرایط کشورهای سوریه و عراق از ما کمک خواستند.  فرمانده معظم کل قوا به مالک اشتر سپاه سپهبد حاج قاسم سلیمانی فرمان دادند که به ارزیابی منطقه بروند و هرکمکی موردنیاز است به کشورهای منطقه داشته باشند.

وی با بیان اینکه هنوز زمان لازم است تا زوایای مدیریت و فرماندهی و زوایای عبادی حاج قاسم که در توان تعریف من نیست بر ما مشخص شود، گفت: ایشان در یک وانفسایی به سوریه و عراق رفتند در شرایطی که ارتش‌ها، پادگان‌ها را تخلیه کرده بود و زاغه‌های مهمات و پادگان‌ها به دست داعش افتاده و هیچ نیروی مسلحی جلودار داعش نبود.

رئیس مرکز مطالعات راهبردی ارتش با اشاره به اینکه اولین کار سردار سلیمانی این بود که با فرماندهان ارتش سوریه و عراق جلسه می‌گذارد و ارتش‌ها بی‌جان آنها را جان می‌دهد و برای احیای ارتش نیروی‌های مردمی را به کمک ارتش می‌آورد، گفت: هنر ایشان به صحنه آوردن نیروهای مردمی برای یاری ارتش ها در مقابله با داعش بود. تشکیل حشد الشعبی در عراق و دفاع وطنی در سوریه از اقدامات حاج قاسم بود ایشان از ظرفیت کشورهای منطقه هم استفاده کردند. من تعبیری داشتم که گفتم حاج قاسم هسته ارتش امام زمان (عج) را شکل دادند. ارتشی که در آن سوری، عراقی، لبنانی، پاکستانی، افغانستانی و شیعه و سنی حضور داشتند.

امیر پوردستان ادامه داد: ایشان طرح 7 تریلیون دلاری آمریکا را بر زمین زد و شکست داد و طبیعی بود که آمریکا به دنبال حذف و ترور چنین شخصیتی باشد استنباط من این است که عامل دیگر در ترور حاج قاسم این بود که ترامپ در حوزه سیاست خارجه با شکست‌های زیادی روبه رو شده بود و برای انتخابات نیازمند یک کار به قول خودشان بزرگ بود کار بزرگی که پیش‌بینی کرده بود طرح معامله قرن و ارتباط کشورهای منطقه با رژیم صهیونیستی بود. اینها احساسشان این بود همانطوری که حاج قاسم طرح خاورمیانه بزرگ را با شکست روبه‌رو کرده، طرح معامله قرن هم با شکست روبه‌رو می‌شود و به همین خاطر حاج قاسم را ترور کردند اما غافل بودند که «شهید سلیمانی» به‌مراتب برای آمریکا از «سردار سلیمانی» خطرناک‌تر است چراکه روح شهید در رگ‌های جامعه دمیده می‌شود و به جامعه حیات می‌دهد و هزاران هزار جوان ایرانی، افغانی و لبنانی خون حاج قاسم در رگ هایشان جاری شده و آماده مقابله با استکبار هستند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید


4 × هشت =