اجلاس باشکوه علمای شیعه و سنی لبنان در بزرگداشت سردار سلیمانی

0
1239

اجلاس باشکوه علمای شیعه و سنی لبنان در بزرگداشت سردار سلیمانی

به مناسبت نخستین سالگرد شهادت سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس، اتحادیه جهانی علمای مقاومت و تجمع علمای مسلمان در لبنان، نشستی با شکوه با حضور شخصیت‌های دینی و سیاسی در سالن اجتماعات مجموعه فرهنگ «الساحه» بیروت، برگزار کردند.

در این نشست شیخ ماهر حمود، رئیس اتحادیه جهانی علمای مقاومت و نمایندگانی از گروه‌های مختلف دینی و لبنانی و فلسطینی سخنرانی کردند.

عباس خامه‌یار، رایزن فرهنگی ایران ضمن تجدید پیمان با سردار سلیمانی و تأکید بر ادامه راه آن شهید بزرگوار گفت: شهید سلیمانی خطرناک‌ترین شخصیتی بود که توانست نقشه آمریکا و اسرائیل را در خاورمیانه به شکست بیانجامد و همین نگاه راهبردی او بود که توانست با ایجاد مقاومت در منطقه و تغییر موازنه قدرت، حرکت توافقنامه سایکس بیکوی دو را متوقف کند.

وی ضمن ارائه توصیفی از شخصیت سردار سلیمانی افزود: او ایجادکننده مکتبی نظامی و نمونه بود و اندیشمندی راهبردی و طراحی استرات‌ژیک بود که با هوش سرشار خود و مشاوره‌هایی که به دیگران می‌داد وضعیت منطقه و جهان را به خوبی توصیف می‌کرد. و همین امر باعث شد تا افسران و کارشناسان نظامی حاضر در جنگ ۱۹۶۷ میلادی بر این اذعان دارند که مکتب نظامی قاسم سلیمانی باید در دانشکده‌های نظامی و دفاعی مورد تحلیل و مطالعه قرار بگیرد و تدریس شود.

رایزن فرهنگی ایران در لبنان با اشاره به بُعد دیپلماسی جهادی سردار به عنوان مبتکر و پرچمدار آن گفت: همزمان با این که او یک رزمنده مقاوم در جبهه‌های نبرد با استکبار و استعمار بود، در ارائه راه‌حل‌های سیاسی هوشمند نیز فعال بود همانند حل مسئله انفصال کردستان. نقش سیاسی او نیز در حل بحران‌های داخلی روشن و بارز است. او در برابر بزرگ‌ترین دشمنان می‌ایستاد، آن‌ها را به چالش می‌کشاند و می‌جنگید.

خامه‌یار همچنین گفت: ایشان اهل مطالعه کتاب بود و از کتابخوانی غافل نبوده و حتی در میدان جنگ نیز به مطالعه کتاب و حتی دیوان اشعار می‌پرداخت و به هنگام شهادت دیوان یکی از شعرا نیز همراهش بود. فرهیخته‌ای بود که از فرهنگ و اندیشه، مطالعه و علم حمایت می‌کرد و بر این باور بود که این امور، سلاحی است که کمتر از جهاد نبوده و تاکنون حدود پانصد الی ششصد کتاب زیر نظر سردار سلیمانی راجع به منطقه به چاپ رسیده است. که در مدت پنجاه سال گذشته بیشترین آمار نشر کتاب در این زمینه بوده است. شاید موفقیت‌های نظامی قاسم سلیمانی بر دیگر ویژگی‌های انسانی، عاطفی و اخلاقی وی چیره شده باشد. شاید در ذهن مردم او درجه‌دار نظامی بود که کسی باور نمی‌کرد با بنّای ساختمان، بنایی کند و پابرهنه در اربعین حسینی راه برود و از مدح و ستایش و عناوین مختلف دوری می‌جست و خود را بیش از یک سرباز نمی‌دید.

رایزن فرهنگی کشورمان در ادامه افزود: وی از دوران کودکی با فرهنگ اولیا و صالحان آشنا شد و اخلاق بزرگان و شیوه زندگی آنها و اخلاقشان را در خود پیاده کرد. فراتر از همه این که الگوی عاطفی و احساسات بود. به رغم مقاومت، ایستادگی و جهاد و پای‌مردی، او در برابر اشک‌های کودکی یتیم و یا افراد مصیبت‌زده، تاب و تحمل نمی‌آورد و اشکش سرازیر می‌شد. ساده‌زیست بود و برای دیگران به عنوان الگو مطرح بود. زندگی‌اش در اوج سادگی و بدون تشریفات و اسراف بود. در نزدیک بودن به مردم مثال‌زدنی بود به نحوی که او را الگویی برای شخصیت‌ها و رجال سیاسی قرار داد.

شهید سلیمانی مکتبی از عقلانیت، ایمان، اخلاص و شجاعت بود

وی افزود: او محبوب کشور و حامی سرزمین بود، سردار دل‌ها، عشق و محبت بود. در تمام سخنانش به حق سخن گفت و آزاده از دنیا رفت. رقیق‌القلب و مهربان بود. و از دیگر خصوصیات وی مهربانی با خودی‌ها و سخت‌گیری و خشن‌بودن با دشمنان بود و مصداق «اشداء علی الکفار رحماء بینهم» (با کفار سختگیر و با دوستان مهربان) بود. موفقیت‌های خود را بزرگ نمی‌پنداشت و همواره خود را عبد فقیر و نیازمند رحمت و لطف الهی می‌دانست.

خامه‌یار تأکید کرد: سردار سلیمانی به تمام جنبش‌های آزادی بخش جهان توجه داشت و مکتبی از عقلانیت، ایمان، اخلاص و شجاعت بود و فراتر از تمام گرایش‌های سیاسی و جریان‌های مختلف داخلی و خارجی بود. شخصیتی جامع‌الاطراف از نظر نظامی، اخلاقی، عرفانی و دیگر صفات بود. مکتب شهید سلیمانی همان مکتب بصیرت، وحدت ملی، گفت‌وگوی ادیان و تقریب بین مذاهب بود.

رایزن فرهنگی کشورمان به شیفتگی سردار سلیمانی به شهادت در چهار دهه گذشته اشاره نمود و گفت: عشق به شهادت را در نگاهش می‌توانستیم مشاهده کنیم. اعتماد به خداوند در کنار اخلاص در عمل یکی دیگر از بارزترین صفات انسانی این شهید بزرگوار بود.

خامه‌یار در پایان سخنرانی خود، مطرح کرد: شهید سلیمانی جبهه مستضعفین، جبهه ایثار و مقاومت و شهادت طلبی را با تمام قدرت به نمایش گذاشت و روشی نوین در زندگی این دنیا ارائه کرد. او بهترین پر چ مداری بود که در حمایت از دینش قطعه قطعه شد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید


چهار − 1 =