تاکید پارلمان بر مجازات عاملان جنایت ترور سردار

0
772

تاکید پارلمان بر مجازات عاملان جنایت ترور سردار

شمار زیادی از نمایندگان پارلمان عراق ضمن انتقاد از دولت «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر این کشور در نادیده گرفتن جنایت آمریکا در ترور سردار سپهبد «قاسم سلیمانی» و «ابومهدی المهندس» بر ضرورت روشن شدن حقیقت از جانب دادگستری عراق و شناسایی افرادی که در این جنایت دست داشتند و نیز لزوم مجازات آن ها تاکید کردند.

در این زمینه «حامد عباس» نماینده ائتلاف فتح در پارلمان عراق در گفتگو با وبسایت المعلومه اظهار داشت که تصمیم دستگاه قضایی درباره جنایت ایالات‌متحده در ترور فرماندهان مقاومت هنوز صادر نشده و دولت نیز شکایت‌های ارائه شده از جانب عراق از یک سال گذشته در این زمینه را نادیده گرفته است.

«مختار الموسوی» عضو کمیته روابط خارجی در پارلمان عراق نیز به نوبه خود گفت که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور کنونی آمریکا با ترور فرماندهان مقاومت حاکمیت عراق را نقض کرده و دولت باید برای پیگرد قانونی عاملان این جنایت در سطح بین‌المللی اقدام کند؛ زیرا عدم واکنش دولت در این زمینه بیانگر ضعف آن است.

در همین راستا «ریاض محمد» نماینده ائتلاف سائرون نیز بر ضرورت مجازات آمریکا به دلیل جنایتی که علیه فرماندهان مقاومت مرتکب شد تاکید و خاطرنشان کرد که جدیتی از جانب دولت عراق در این زمینه نمی بینیم.

«کریم الخیکانی» تحلیلگر سیاسی عراق نیز در همین زمینه تاکید کرد که بی‌توجهی دولت عراق به جنایت آمریکا در ترور سردار سپهبد سلیمانی و ابومهدی المهندس موجب قیام ملت عراق علیه دولت خواهد شد

وی با اشاره به اینکه اغلب گروه های سیاسی در عراق از دولت می‌خواهند تا عاملان این جنایت را شناسایی و طرف آمریکایی را مورد پیگرد قانونی قرار دهد تصریح کرد، به احتمال زیاد یک دستورالعمل آمریکایی به دولت فعلی عراق وجود دارد تا نتایج تحقیقات درباره جنایت ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس در نزدیکی فرودگاه بغداد را اعلام نکند.

این تحلیلگر سیاسی عراقی خاطرنشان کرد، سکوت دولت در برابر این جنایت آن هم در حالی که توانایی پیگرد قانونی آمریکا در سطح بین‌المللی را دارد تعجب برانگیز است؛ چرا که این جنایت آمریکا علاوه بر این که در دسته جنایت ترور یک فرمانده نظامی قرار می‌گیرد، حاکمیت عراق را نیز نقض کرده و تهدیدی برای امنیت کشور به وجود آورده است.

الخیکانی تاکید کرد، ادامه رویکرد کنونی دولت در برابر جنایت های واشنگتن موجب قیام مردم عراق خواهد شد و ادامه این سیاست های دولت ممکن است پیش از برگزاری انتخابات زودهنگام، پایان دوره آن را رقم بزند؛ چرا که این دولت علاوه بر شکست در مدیریت صحیح عراق، کشور را وارد بحران های دیگر نیز کرده و نتوانسته دولتی برای نجات عراقی ها باشد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید


− 6 = یک