دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی: سردار سلیمانی یک شخصیت وحدت‌گرا بود

0
926

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی:

سردار سلیمانی یک شخصیت وحدت‌گرا بود

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تأکید کرد: سردار سلیمانی در جنگ سوریه و عراق علیه داعش توانست فرق و مذاهب اسلامی را یکپارچه و در مقابل جبهه استکبار متحد کند.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حمید شهریاری روز چهارشنبه در نشست تخصصی «شهید حاج قاسم سلیمانی سردار مقاومت، صلح و امت اسلامی» که به صورت وبینار برگزار شد، اظهار کرد: ما برای اینکه به امت واحد اسلامی دست پیدا کنیم باید چهار هدف راهبردی را پیگیری کنیم که شهید حاج قاسم سلیمانی آنها را در رأس اهداف خود قرار داده بود و به خوبی این اهداف را دریافته بود و آنها را دنبال می‌کرد.

وی با بیان اینکه اولین هدف پرهیز از تفرقه و تعرض در جهان اسلام است، تأکید کرد: استکبار جهانی در قرن‌های اخیر ابتدا به سرکردگی انگلیس و در ادامه به سرکردگی آمریکا تلاش جدی و عملیات گسترده‌ای را در جهان اسلام دنبال کرد تا با ایجاد تفرقه، در امت واحده انشقاق ایجاد کند و امروز نیز از راه‌های مختلفی آن را پیگیری و دنبال می‌کند.

شهریاری ادامه داد: اولین اقدامی که در این راستا صورت دادند ایجاد جنگ بین کشورهای اسلامی بود تا از این طریق بتوانند سرمایه‌های انسانی، مادی و سرزمینی جهان اسلام را به غارت ببرند که جنگ ۸ ساله ایران و عراق نمونه بارزی در این زمینه است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی خاطرنشان کرد: دومین اقدام این بود که شخصیت‌های تقریبی و چهره‌های موجه وحدت‌گرای جهان اسلام را مورد هدف قرار دادند؛ ترور سردار سلیمانی در چهارچوب ایجاد تفرقه در جهان اسلام بود زیرا سردار سلیمانی یک شخصیت وحدت‌گرا هم در نظریه و هم در عمل بود، یعنی هم به آن اعتقاد عمیق قلبی داشت و هم در میدان عمل در آن راستا حرکت می‌کرد.

وی افزود: سردار سلیمانی در جنگ سوریه و عراق علیه داعش توانست فرق و مذاهب اسلامی را یکپارچه و در مقابل جبهه استکبار قرار دهد.

شهریاری با بیان اینکه ابزار دیگری که استکبار علیه جهان اسلام به کار می‌برد ابزار تکفیر است، یادآور شد: دشمن سعی می‌کند در درون فرق و مذاهب اسلامی ادبیات تکفیر را ترویج دهد و با این ادبیات نوعی خونریزی و خشونت را در جهان اسلام تداوم دهد و چهره خشن از اسلام را به نمایش بگذارد.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تصریح کرد: ایجاد تنازع و درگیری‌های خیابانی و همچنین ایجاد مشاجره و توهین از دیگر ابزارهایی است که دشمن در چهارچوب ایجاد تفرقه در جهان اسلام دنبال می‌کند.

وی با بیان اینکه اسلام هر نوع تفرقه را مردود می‌داند، ابراز کرد: اسلام در رابطه با جنگ ترغیب به صلح و در رابطه با ترور ترغیب به اخوت دارد، در رابطه با تکفیر، کشتن یک انسان را به منزله کشتن همه انسان‌ها تلقی می‌کند، تنازع را نهی و در رابطه با مشاجره نیز تأکید دارد که به یکدیگر توهین نکنید و با القاب زشت همدیگر را نخوانید.

شهریاری با تأکید بر اینکه ما نیازمند شخصیت‌هایی نظیر حاج قاسم سلیمانی هستیم که از تفرقه در جهان اسلام پیشگیری کنند، افزود: امروز جهان اسلام بیش از گذشته نیازمند وحدت فرق و مذاهب اسلامی است و این وحدت با معیت و همراهی با رسول الله(ص) و شیوه تعامل او با امت خود محقق خواهد شد.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به مقابله با دشمن مشترک اظهار کرد: برای مقابله با دشمن مشترک، اول باید دشمن‌شناس باشیم، همانطوری که حاج قاسم بود. حاج قاسم دشمن را به خوبی می‌شناخت و حوزه جنگ نرم را به خوبی درک کرده بود. دوم اینکه امت واحده اسلامی با یکدیگر همکاری داشته باشند، سوم اینکه امت اسلامی در قدرت سیاسی، دانش، ثروت، خدمت‌رسانی و امنیت با یکدیگر هم‌افزایی داشته باشند و چهارم اینکه امت اسلامی باید خودسازی اسلامی را محور سبک زندگی خود قرار دهند.

وی با بیان اینکه امروز استکبار جهانی امنیت در جهان اسلام را مورد حمله قرار داده است، بیان کرد: بعد از عدالت بزرگترین ارزشی که اسلام برای جامعه اسلامی قائل است، ارزش امنیت است و امنیت مسئله مهمی در اسلام است.

شهریاری با بیان اینکه حاج قاسم سلیمانی خودش را وقف امنیت جهان اسلام کرد و جانش را فدای این ارزش اصیل اسلامی کرد، گفت: جلوگیری از تسلط بیگانه بر جهان اسلام، جلوگیری از تجزیه و افتراق در جهان اسلام، ایجاد ثبات و پیشگیری از جنگ میان کشورهای اسلامی و حفظ تمامیت ارضی کشورهای اسلامی از دغدغه‌های سردار سلیمانی بود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید


4 + هشت =