مروری بر ۴ دهه فعالیت جهادی «سردار دل‌ها»

0
1064

وی افزود: تشکیل بسیج از سوی امام خمینی (ره) از جمله اقدامات هوشمندانه بنیان‌گذار انقلاب اسلامی بود که امروز شاهد ثمرات فراوان آن هستیم. تعبیر امام خمینی (ره) بر تشکیل ارتش ۲۰ میلیونی یکی از افق‌های روشنی بود که جامعه اسلامی را در برابر خطرات دشمنان بیمه کرد و یاری‌رسان مردم در داخل است.

امین زاده با اشاره به تأثیرگذاری بسیج در ابعاد مختلف کشور گفت: با گذشت بیش از ۴ دهه از تأسیس بسیج مستضعفان امروز شاهد فعالیت‌های گسترده آن در سطوح مختلف هستیم. بسیج در بخش نظامی و امنیتی ماموریت مهمی را بردوش گرفته و همواره در اجرای آن موفق عمل کرده است. همچنین بسیجیان در بعد فعالیت‌های اجتماعی نیز فعال ظاهر شدند و کشور در بسیاری از بزنگاه‌های حیاتی خود از ظرفیت نیروهای انقلابی بسیج که برخواسته از دل مردم نیز هستند، بهره‌مند شده است.

رئیس فرهنگسرای اندیشه تأکید کرد: بسیج به عنوان نیروی مخلص و برخواسته از دل مردم، همواره در بزنگاه‌های مهم کشور وارد صحنه شده و عملکرد تأثیرگذاری از خود به جای گذاشته است. بهترین نمونه آن در هشت سال دفاع مقدس بود که نیروهای بسیجی در میدان‌های نبرد حق علیه باطل وارد میدان شده و اجازه تجاوز به دشمن بعثی را ندادند.

وی ضمن اشاره به فعالیت‌های جهادی بسیجیان در روزهای ابتدایی شیوع کرونا گفت: در سالیان اخیر به واسطه گسترش فعالیت‌های اجتماعی، مأموریت بسیج نیز دستخوش تغییر شد و نیروهای بسیجی در کنار توجه به مسأله مهم امنیت، در صحنه‌های اجتماعی و کمک به مردم فعال شدند. امدادرسانی به مردم در زلزله کرمانشاه و سیل ابتدای سال ۱۳۹۸ دو نمونه عالی از فعالیت‌های مردمی بسیج است. با شیوع ویروس کرونا در کشورمان و موجی از ترس که این بیماری در روزهای ابتدایی داشت، بسیجیان بازهم وارد میدان شده و با حضوری فعال در مراکز درمانی و ضدعفونی سطح شهر به یاری کادر درمان و نیروهای خدماتی شتافتند که جای بسی تقدیر دارد.

امین زاده خاطرنشان کرد: گرامی‌داشت هفته بسیج، قدردانی از زحمات تمام کسانی است که از جان، مال و آسایش خود مایه گذاشتند تا دیگر هم‌وطنان‌شان در آرامش و امنیت زندگی کنند. فرهنگسرای اندیشه نیز به عنوان یکی از نهادهای انقلابی قدردان این زحمات بوده ویژه برنامه‌هایی را تدارک دیده است.

وی ضمن اطلاع‌رسانی درباره برنامه‌های فرهنگسرای اندیشه گفت: فرهنگسرای اندیشه، همزمان با هفته بسیج امسال تلاش کرده تا ویژه برنامه‌هایی را برای گرامیداشت آن در نظر بگیرد که البته با توجه به محدودیت‌های اعمال شده، این برنامه‌ها در صفحات فضای مجازی این فرهنگسرا دنبال می‌شود؛ این مرکز برای گرامیداشت هفته بسیج، تولیدات محتوایی متنوعی را با محوریت قدردانی از زحمات بسیجیان در خدمت‌رسانی به مردم در زمان شیوع ویروس کرونا با عنوان «هنوز ادامه دارند» آماده کرده است که از طریق فضای مجازی فرهنگسرا منتشر شد و در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفت.

رئیس فرهنگسرای اندیشه تأکید کرد: این پوسترها که با شعار «بسیج، پیشرو خدمت، سلامت و امیدآفرین» آماده شده است، نگاهی به فعالیت نیروهای مردمی بسیج در طی بیش از ۱۰ ماه مبارزه با ویروس کرونا اعم از ضدعفونی معابر، کمک برای تولید بیشتر ماسک، امدادرسانی به کادر درمان و … دارد. همچنین کلیپ «هفته بسیج» با بهره‌گیری از بیانات مقام معظم رهبری با موضوع خدمات، فعالیت‌ها و تاثیرگذاری بسیج نیز آماده شد که در صفحه اینستاگرامی فرهنگسرا قابل مشاهده است.

مدیر فرهنگی هنری منطقه ۷ با اشاره به ویژه برنامه فرهنگسرای اندیشه در گرامیداشت یاد و خاطره سردار شهید حاج قاسم سلیمانی گفت: امسال، اولین هفته بسیج در نبود سردار سلیمانی است و جای خالی او بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود. از همین رو، فرهنگسرای اندیشه با تهیه و تنظیم یک ویدئو ، مروری بر فعالیت‌های سردار سلیمانی داشته است. این ویدئو نیز از طریق صفحات مجازی فرهنگسرای اندیشه در دسترس عموم قرار دارد. همچنین جشنواره ادبی فصل همدلی در در دو بخش شعر(کلاسیک،نو،ترانه) و داستان(داستان کوتاه، داستانک، خاطره و دل نوشته و وقایع‌نگاری تاریخی،‌ ادبی) از دیگر برنامه‌های شاخص این مرکز در هفته بسیج بوده است.

وی بیان داشت: فرهنگسرای اندیشه با توجه به رسالت خود و موضوع اندیشه‌ورزی سراغ جمعی از سخنران برتر کشور رفته و «رادیو اندیشه» را با موضوعات مذهبی و معنوی راه‌اندازی کرده است. در رادیو اندیشه سخنران برجسته از جمله حجت‌الاسلام عالی، حجت‌الاسلام پناهیان، مجتهد تهرانی، انصاریان و… به بررسی موضوعات مختلف می‌پردازند.

امین‌زاده در پایان یادآور شد: باشگاه فیلم اندیشه نیز به مناسبت هفته بسیج، نقد و بررسی چند فیلم مناسبتی مرتبط را در دستور کار خود قرار داده است که از طریق فضای مجازی پخش خواهد شد. معرفی کتاب و کتابخانه‌های مطرح و نگاهی به کارنامه هنرمندان بسیجی از دیگر برنامه‌های فرهنگسرای اندیشه به مناسبت هفته بسیج است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید


5 − = یک